Siz Değerli Okurlarımıza Birkaç Bitkiden Söz etmek istiyorum.

HAYIT TOHUMU

Herbalist Gürkaş, düzensiz beslenme ve hormonlu gıdaların tüketilmesi nedeni ile kadınlarda doğurganlık sorununun oluştuğunu belirtti. Kadınların en çok şikâyette bulundukları hastalıkların başında adet düzensizliğinin geldiğini ifade eden, Gürkaş, aslanpençesi, civanperçemi ve hayıt tohumunun âdeti düzenlediği ve sancılı geçmesini önlediğini kaydetti. Gürkaş,

"Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında yetiştirilen hayıt tohumu bu konudaki sıkıntıların giderilmesinde oldukça etkili. Ayrıca kadın hastalıklarına iyi gelen ve Türkiye’de yetiştirilen diğer bitkilerden biri de antibiyotik özelliğini taşıyan tüm ağrı ve sızılara iyi gelen civanperçemidir. Sarı kantaron, papatya ve testere dişli aslanpençesinin de regl dönemindeki sancıların önler. Kadınlar, bitkisel ilaçları kullanırken dikkatli ve yeterli bilgiye sahip olmalı" dedi. Regl döneminin sancılı geçmesinin nedenlerinin başında, düzensiz beslenme, stres, antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve kortizonlu haplar geldiğini anlatan Gürkaş, kadınların özellikle kahvaltılarını zamanında yapmaları ve düzenli beslenmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

ASLAN PENÇESİ

Dr.Ömer Coşkun, aslanpençesi bitkisinin kadın hastalıklarına iyi geldiğini ve menopoz döneminde görülen stres, terleme, gerginlik ve ruhsal sıkıntı gibi durumları en aza indirdiğini söyledi.

Dr. Ömer Coşkun, aslanpençesi bitkisinin kadın hastalıklarına iyi geldiğini ve menopoz döneminde görülen stres, terleme, gerginlik ve ruhsal sıkıntı gibi durumları en aza indirdiğini söyledi.

Aslanpençesinin yağ asitleri, selüloz, etken madde, gliko protein, tanen gibi maddeler içeren şifalı bir bitki olduğu belirten Dr. Coşkun, "Aslanpençesinin bine yakın türü bulunmaktadır. Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Boyu 35-50 santim arasında değişmektedir. Çiçekleri sarıdan yeşile doğru farklılık gösterir. Uzun yıllardan beri bitkisel tedavide etkin olarak kullanılır. Halk arasında harmani otu, pelerin otu, şebnem otu, aslan yağı otu olarak da bilinmektedir" diye konuştu.

Dr. Coşkun, aslanpençesi bitkisinin kadın hastalıklarına iyi geldiğini kaydederek, "Menopoz döneminde görülen stres, terleme, gerginlik, depresif, ruhsal sıkıntılı gibi durumları minimuma indirger. Aynı zamanda kadın hastalıklarından biri olan adet düzensizliğine de iyi gelir" dedi.

CİVAN PERÇEMİ

Civanperçemi, kadın hastalıkları tedavisinde mucizevi şifalar sunan bir bitki olarak kabul edilir. Geleneksel tıpta, birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Bu alanda, farklı uygulamalarla kullanılan bir bitkidir. Kadınlar arasında civanperçemi çayı adet söktürücü özelliği nedeniyle yaygın olarak kullanılır.

Geciken adet kanamaları, ergenlik ve menopoz döneminde görülen adet bozuklukları için fayda sağlayan bir çaydır. Sakinleştirici özelliği ile menopoz sürecinde yaşanan psikolojik sıkıntıların giderilmesinde kullanılır. Civanperçemi çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir çaydır. Profesör Saraçoğlu, kadınlarda yumurtlamayı düzenlediği ve adet söktürücü özelliği olduğu için çayın kullanımını tavsiye etmektedir.

ÖZET: Aslan pençesi, Civan Perçemi, Hayıt tohumu: Kadınsal hastalıkların düzensizliklerinde ve ağrılarında, Kemiklerin güçlendirilmesi ve kemik erimesinden korunma açısından  fayda sağlar

BUNLARIN YANI SIRA:

Maydanoz, Adaçayı, Üzerlik, Sarmaşık bitkileri antiseptik özelliğe sahiptir. Mide ve sindirim problemlerine iyi gelir, hastalıklı hücreleri iyileştirme konusunda size destek olur.