Erkek Tipi  Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi 18-20 yaşlardan itibaren başlar. Sorunun kaynağı Alfa-5 Redüktaz enziminin TESTESTERON hormonunu DİHİDROTESTESTORONA DHT(DİHİDROTESTESTORON dönüştürmesidir.) ise kıl köklerine zarar verir, saçların kalitesini azaltarak saç döker.


ERKEK TİPİ OLARAK ADLANDIRDIĞIMIZ GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

1. ÜÇ ÖNEMLİ BİTKİ 
 
  • a)SAW PALMETTO
Saw Palmetto bitkisi (cüce kaktüs ağacı özütü) saç kaybını engellemede kadınlarda ve erkeklerde kullanılan bir bitki. Bu bitki aslında prostat büyümesini engellemek için kullanılan, doğal DHT blokeri; fakat aynı zamanda kelliği de bir nebze tedavi ettiği bilinmekte. Bu bitkisel ve doğal DHT blokerinin avantajları yan etkileri olmaması ve kimyasal bir ajan olmayıp doğal olmasıdır.

  • b)KIRKKİLİT
Kırkkilit otu saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırabilir.
Kırkkilit otu silika ve silisik asit yönünden zengindir. Bunun dışında kırkkilit otu önemli bir selenyum, manganez ve potasyum kaynağıdır. Tüm bunlar saçların daha hızlı uzaması ve sağlıklı görünmesi için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. Kırkkilit otu içinde saçların daha hızlı uzamasını sağlayan ana bileşen silikadır. Silika saçları güçlendirir, koparak dökülmeleri azaltır, doğal bir parlaklık verir ve saçın pürüzsüz görünmesini sağlar. Manganez ve selenyum potasyum ile birlikte uzama sürecini hızlandırmada etkilidir.

  • c)İZOFLAVON
İsoflavon soya fasulyesinden elde edilen bitkisel bir üründür. Erkek tipi saç dökülmesinde dökülme sebebi olan DHT nini etkinliğini azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.DHT engelleyici ilaçlar gibi erkeklerde cinsellik üzerine yan etki yapmaz.
Etkisi anti androjen ve östrojen reseptör modülasyonu şeklindedir ve bu etkilerini oluştururken yan etki yapmaması önemli bir avantajdır.
İsoflavon bitkisel bir ürün olduğu için ne erkeklerde ne de kadınlarda yan etkiye sebep olmaz ve güvenle kullanılabilir.
 Toplayacak olursak Saw Palmetto ve Kırkkilit bitkileri DHT oluşumunu engellerken İzoflavon ise DHT nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektedir. 
 
Ginko Bloba Ekstraktı
Toplumda Ginko Bloba Ekstraktı daha çok hafıza ve beyin fonksiyonlarını çalıştırmada kullanılsa da saçlarımızda önemli bir rolü vardır.
Saçlarda dökülme, parlaklığında azalma, sönükleşme, incelme, şekil verilememe ve beyazlaşma.
Bu sorunlara sebep olan bir çok faktör vardır bunlardan biri de saç köklerine yeterli kan gitmemesidir. Saç köklerine daha fazla kan göndermenin en etkin yolu ginkgo biloba kullanımıdır. Kullanıldığında saçlarda kalite artışı, parlaklığında eskiye dönüş ve dökülmede azalma görülür buna ek olarak yine yaşa bağlı gelişen unutkanlık gibi sorunlar da azalır.
Yardımcı Vitaminler
Çinko,Biotin,Folik Asit,B5 Vitamini,Taurin,Keratin gibi mineral,vitamin,protein ve aminoasitlerde  saçları besleyerek güçlü ve sağlıklı yeni saç çıkmasını sağlar.